ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ: Επτά προκρίσεις στους Πανελλήνιους και οκτώ μετάλλια στην Τρίπολη

Με οκτώ μετάλλια και εφτά προκρίσεις σε Χειμερινούς Αγώνες και Πανελλήνια Πρωταθλήματα επέστεψε στην Αμαλιάδα ο Επειός Ήλιδας από το 12ο Κύπελλο ΚΟΑ Τρίπολης που διεξήχθη το περασμένο Σαββατοκύριακο και ήταν ο πρώτος αγώνας της σεζόν για τους «Πορτοκαλί». Πρόκειται για μια σπουδαία εμφάνιση του Επειού, ο οποίος πλέον αρχίζει να αποκτά πρωταγωνιστικό ρόλο στα αγωνιστικά δρώμενα της κολύμβησης της ευρύτερης περιοχής.

Η Δανάη Αβραμοπούλου, ο Γιάννης Κατσούλας και η Κατερίνα Κορίζη, έπιασαν το όριο για πρόκριση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα, ενώ ο Χρήστος Μερτσόπουλος, κατέκτησε το Κύπελλο ΚΟΑΤ στα 200μ. ελεύθερο. Όλοι οι αθλητές του Επειού βελτίωσαν τις ατομικές τους επιδόσεις, αλλά απέκτησαν και πλούσιες εμπειρίες, καθώς όλες οι κούρσες ήταν σε κατηγορία open, δηλαδή συμμετείχαν και μεγαλύτεροι σε ηλικία αθλητές.

Προκρίσεις στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα

Ειδικότερα, είχαμε τρεις αθλητές να πιάνουν όρια για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα, σημειώνοντας συνολικά εφτά προκρίσεις σε αγωνίσματα.

Πιο αναλυτικά, πρόκριση στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα πήραν:

· ΑΒΡΑΜΟΠΟΥΛΟΥ ΔΑΝΑΗ: 50μ., 100μ., και 200μ. ΥΠΤΙΟ

· ΚΑΤΣΟΥΛΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ: 50μ. ΥΠΤΙΟ και 50μ. ΕΛΕΥΘΕΡΟ

· ΚΟΡΙΖΗ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ: 50μ. ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ και 50μ. ΕΛΕΥΘΕΡΟ

Μετάλλια στο Κύπελλο ΚΟΑΤ

Ας δούμε αναλυτικά τα μετάλλια που κατέκτησαν οι αθλητές του Επειού στους αγώνες της Τρίπολης.